2015.07.16: Megjelent a Lean szótár 7. kiadása. 2014.04.22: Megjelent a Lean szótár Android alkalmazás. 2014.03.27: Megjelent a Lean szótár 6. kiadása. 2013.05.01: Mától az Online lean szótár is tartalmazza a Rövidítések jegyzékét. 2013.03.27: Megjelent a Lean szótár 5. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.09.07: A letöltések számának csökkenése, és a szerkesztői érdeklődés megcsappanása miatt a szótár következő kiadása jövő márciusban fog megjelenni. 2012.07.30: Augusztus végéig várjuk a javaslatokat a szótár ötödik kiadásához. 2012.03.27: Megjelent a Lean szótár 4. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.03.19: Írtunk egy keresőt az Online szótárhoz, hogy még hatékonyabban lehessen használni. 2012.03.07: A Lean szótár 4. kiadásának szerkesztése megkezdődött. Március 27-től elérhető lesz. 2012.03.05: Mától elérhető az Online lean szótár. 2012.02.24: Az Online lean szótár feltöltését megkezdtük. Március elejétől elérhetővé válik tagjaink számára. 2012.02.14: Mától saját oldalt kapott a Lean szótár. A későbbiekben tovább fejlesztjük a honlap tartalmát.
Lean termeléstervező
Android Lean szótár
Útmutató
Közreműködtek
Dr. Bóna Krisztián Hujber Tünde Dr. Kovács Péter Kovács Péter Kővári Róbert Molnár Szabolcs Antal Norbert Bakos András Bánffy Laura Báthory Zsuzsanna Bereczki Csaba Bőczén Gábor Dőry Szabolcs Falcsik Mari Kesztler Róbert Kosovics Gábor Kotter, Edwin Losonci Dávid Mátyás Csaba Dr. Németh Balázs Nika Tamás Sarkadi Károly Szalay Csaba Sztrapkovics Balázs Takács András Tamás Tóth Katalin Tömpe László
A JIT-termelés megvalósításának és irányításának alapvető eszköze. Megjelenését tekintve sokféle lehet, de általában kártyákat használunk erre a célra (előfordul még golflabda, műanyag korong vagy akár elektronikus jelzés formájában is). A könnyű előállíthatóság, jó felismerhetőség és tartósság jegyében a kártyákat színes nyomtatón készítjük, majd lamináljuk. A kanban elsődleges funkciója utasítás a termelésre vagy anyagmozgatásra. A rajta lévő információk megmutatják, hogy miből mennyit kell mozgatni, a kanban feltűnése pedig az időzítést is megadja. Használatával elkerülhető a túltermelés, és könnyen felismerhető a szabálytalan termelési sebesség. Fontos szabály, hogy soha ne termeljünk vagy szállítsunk alkatrészeket kanban nélkül. A kanban, mint a vizuális irányítás összes eszköze, egyben a folyamatos fejlesztést is szolgálja. Stabilan működő kanban rendszert úgy használhatunk fejlesztésre, ha a kártyák számát egyesével csökkentjük. Így egy adott ponton probléma fog adódni, melyet ezután ki tudunk vizsgálni, majd megszüntetni. Rendeltetésük és felhasználási módjuk szerint a következő kanbantípusokat különböztetjük meg.
anyagfelvevő kanban parts withdrawal kanban, pick-up kanban
A két fő kanbantípus egyike. Ezzel a kanbannal az előző folyamattól vehetünk fel anyagot. Három típusa van: folyamatok közötti kanban, beszállítói kanban, vevői kanban.
folyamatok közötti kanban pick-up kanban, inter-process kanban Transportkanban
A kártya használatával az előző folyamattól rendelhetünk anyagot.
beszállítói kanban supplier kanban
Ezzel a kanbannal a beszállítóinktól rendelhetünk anyagot. Felépítése sokban hasonlít a folyamatok közötti kanbanhoz, azzal a különbséggel, hogy a beszállítói kanbanon feltüntetjük a kanbanciklust is.
vevői kanban customer kanban
Vevőink beszállítói kanbanjait a félreértések elkerülése érdekében vevői kanbannak nevezzük.
termelési utasítás kanban production instruction kanban Produktionskanban
A két fő kanbantípus egyike. Használatával egy termék gyártását rendelhetjük meg. Két típusa: folyamaton belüli kanban és jel kanban.
folyamaton belüli kanban in-process kanban, intra-process kanban
A kártyával a következő folyamat által felhasznált alkatrészek gyártását rendelhetjük meg a folyamattól.
jel kanban signal kanban
Olyan folyamatoknál használjuk gyártási tevékenység kiváltására, ahol az átállási idő hosszú, ezért egyszerre nagy mennyiséget gyártanak, például fröccsöntés, kovácsolás. Az alakja miatt gyakran háromszög kanbannak is nevezik. Ebből a kanbanból nem minden dobozon van egy, hanem típusonként egy van a dobozok közé helyezve. A kanbanon két olyan információ szerepel, ami a folyamaton belüli kanbanon nincs. Az egyik a sorozatnagyság, amely azt határozza meg, hogy hány dobozzal kell gyártani a kártya lekerülésekor. A másik információ a standard mennyiség, ez mutatja meg, hogy hányadik láda után kell elhelyezni a kártyát a lokáción. A standard mennyiség megegyezik azzal a mennyiséggel, amelyet a kártya levétele és a termékek legyártása között a következő folyamat felvesz.
A szokásos folyamaton belüli kanbantól abban különbözik, hogy miután levesszük a termékről, nem a folyamat elejére kell továbbítani, hanem az eggyel előbbi folyamat elejére. Akkor van erre szükség, ha a két folyamat között nincs anyagtárolás. Ilyenkor a két folyamat között FIFO szerinti áramlás valósul meg.
Ha ideiglenesen meg szeretnénk növelni a készlet mennyiségét, akkor ezt a kanbant használjuk. Előfordulhat, hogy a folyamatok között eltérő a munkanapok száma, ilyenkor a kevesebb munkanapon dolgozó folyamatnak előre kell termelni. Szükség lehet rá hosszabb karbantartás esetén is. Ezeket a kártyákat csak egyszer szabad felhasználni, ezért jól láthatóan különbözniük kell a használatban lévő normál kártyáktól. A visszavonás idejét is feltüntetjük rajta a félreértés elkerülése érdekében. Ha ezek a kártyák lekerülnek az anyagról, nem kerülnek újból vissza a termelésbe, hanem be kell gyűjteni őket.
pótkanban dummy kanban
Ha a vevői kanban rövid ideig nem látszik, de tudunk róla, hogy megrendelés formájában elindult felénk, akkor pótkanbanokat helyezünk be a folyamatba, majd amikor a vevői kanbanok megérkeznek, lecseréljük őket.
pool kanban
Ha a megrendelések ingadozása nagyobb, mint ±10%, akkor a heijunkát lehetetlen jól beállítani, ezért ilyenkor létre kell hozni egy pool készletet. Működési elve a következő: ha kevesebb a megrendelés, mint amire a heijunka be van állítva, akkor pool kanbanokat kell az üres helyekre rakni; ha többet rendelnek, akkor azt a pool készletből kell kielégíteni, és be kell gyűjteni a levett pool kártyákat.
Egy termék egységrakomány-képző eszközét is használhatjuk kanbanként (pl. műanyag szállító-, tároló-, kezelőláda). Ugyanis amikor elfogyasztottunk egy láda terméket, akkor az üres ládát visszaküldhetjük információként. Ezen természetesen rajta van az összes információ, ami a kártyán is rajta lenne. De ez csak abban az esetben működik, ha a típusok száma kevés, ugyanis a gyártásban nem lévő típusok összes göngyölegét tárolni kell.
kanbanciklus kanban cycle
Egy vállalatnak rendszerint számos beszállítója van, amelyek különböző rendszer szerint szállítanak. A kanbanciklus megmutatja, hogy a beszállítók milyen gyakorisággal és a megrendeléshez képest mennyi késéssel szállítják a terméket. A JIT alapelveinek megfelelően a szállítások száma minél nagyobb legyen, a késés pedig minél kisebb. A kanbanciklus jelölése: 1-4-2, ahol 1: naponta, 4: szállítások száma, 2: késési együttható.